Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"
Закон України "Про зайнятість населення"
Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"
Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції"
Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"
Закон України "Про професійну (професійно-технічну) освіту"
Закон України "Про охорону дитинства"
Закон України "Про вищу освіту"
Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру (ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб").
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Діти з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО) – це діти, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Законодавством України передбачено для них ряд пільг.
Отримати грошову допомогу, набори харчових продуктів, ліки можна залишивши заявку на Гуманітарній платформі єДопомога, яка вже рік підтримує українців.
Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб":
Взята на облік ВПО, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури.
Припинення самозайнятості ВПО здійснюється за її заявою та спрощеною процедурою (без вимог, що застосовуються за звичайної процедури) за місцем проживання такої особи у відповідному територіальному органі Державної міграційної служби України, на підставі довідки про взяття на облік ВПО.
Реєстрація ВПО юридичної особи (за умов її входження до складу засновників такої юридичної особи) або реєстрація такою ВПО фізичної особи - підприємця здійснюється за її заявою та спрощеною процедурою (без вимог, що застосовуються за звичайної процедури) за місцем проживання такої особи у відповідному територіальному органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, на підставі довідки про взяття на облік ВПО. Див. додатково консультацію "Державна реєстрація фізичної особи – підприємця"
Взята на облік ВПО має право на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, на одержання реабілітаційних послуг відповідно до законодавства за місцем проживання.
Заходи щодо забезпечення прийому, проїзду, розміщення та облаштування вимушених переселенців є видатковими зобов’язаннями України та органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції щодо забезпечення соціальних прав і гарантій громадян України.
З метою забезпечення будівництва та інвестування у розвиток житлової інфраструктури міст та населених пунктів відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування разом із державними банківськими установами, а також за наявності можливостей залучення міжнародної гуманітарної або благодійної допомоги формують для ВПО регіональні довгострокові програми з пільгового кредитування (у тому числі - іпотечного) будівництва або придбання житла. Див. додатково консультацію "Державна підтримка та забезпечення громадян доступним житлом"
У разі виділення адресної цільової благодійної або міжнародної благодійної допомоги для будівництва або придбання житла для ВПО з тимчасово окупованої території чи у районах ведення військових дій чи проведення антитерористичної операції такі кошти не оподатковуються прибутковим податком та податком на додану вартість.
Дорослим необхідно максимально убезпечити дитину від психологічних травм в момент евакуації й адаптації на новому місці.
Щоб максимально уникнути стресових ситуацій, слід дотримуватись такого алгоритму:
1. Поясніть дитині, що евакуація – це вимушений захід, щоб сім’я перебувала в безпеці.
2. Поясніть, що ви повернетеся додому, коли безпекова ситуація стабілізується.
3. У дорозі розважайте дитину іграми та відволікайте розмовами, зберігайте і транслюйте власний спокій і впевненість.
4. Домовтеся про правила поведінки, зокрема: у небезпечній ситуації дитина повинна виконувати ваші прохання миттєво і без суперечок.
5. Сфотографуйте дитину перед тим, як вийти з дому: якщо дитина загубиться, у вас буде найбільш точна фотографія, за якою люди зможуть швидше її впізнати.
6. Переконайтеся, що дитина знає своє ім’я, прізвище, а також імена та прізвища батьків. Покладіть до кишені дитини записку з усіма контактними даними.
7. Прибувши у прихисток, поясніть, що це ваше нове тимчасове житло, але скоро ви повернетеся додому.